Bir Gün Döneceğim

Bir Gün Döneceğim
Ukrayna Parlamentosu'nun görevinden azlettiği Yanukoviç, 'Görevlerimi bırakmadım. Hayattayım. Kiev'e bir gün geri döneceğim' dedi.

Ukrayna Parlamentosu"nun görevinden azlettiği Viktor Yanukoviç, Rusya"nın güney şehirlerinden Rostov-na Donu"da düzenlediği basın toplantısında, hakkında birçok iddia ortaya atıldığını belirtti.

Ukrayna"nın halen tek meşru devlet başkanı ve başkumandanı olduğunu savunan Yanukoviç, ülkeden kaçmadığını, bir gün şartlar oluştuğunda geri döneceğini söyledi.

Yaklaşık beş dakika süren ve gazetecilerin soru sormasına izin verilmeyen basın toplantısında Yanukoviç, "Beni anayasa gereği görevden almadılar. ABD ve diğer ülkelerin "Başkan ülkeyi bırakıp kaçarak meşruluğunu kaybetti" açıklamalarına katılmıyorum.  Görevlerimi bırakmadım. Hayattayım. Kiev"e bir gün geri döneceğim" diye konuştu. 

Muhalefetin ülkeyi silah zoruyla ele geçirdiğini öne süren Yanukoviç, "Bunu yapanlar hesabını bir gün verecekler" dedi. 

"Faşizmin ne olduğunu unuttunuz mu?"

Yanukoviç, Ukrayna"da muhalefeti destekleyen Batı ve ABD"ye seslenerek şunları söyledi:

"Bu karanlık güçlerin Batı"daki patronlarına sormak istiyorum. Kör mü oldunuz, hafızanızı mı kaybettiniz? Faşizmin ne olduğunu unuttunuz mu? Ama askerler ve subaylar, 21 Şubat"ta bana toplumsal barışı garanti eden anlaşmaya imza atan saygıdeğer Batılı bakanlar ve Maydan"da huzursuzluk çıkartanların aksine bu yaşananların ne olduğunu biliyorlar. Onlar sizin verdiğiniz suç emirlerini yerine getirmeyecekler."

"Başkanlık seçimleri gayri meşru"

Yanukoviç, 25 Mayıs"ta düzenlenecek erken seçimlerin kanunlara aykırı olduğunu, bu seçimlerden çıkacak her türlü sonucun meşru olamayacağını ileri sürdü. Yanukoviç, "Eğer bu seçimler yapılacaksa da totaliter aşırıcı grupların gölgesinde yapılacak. Bu seçimlerden çıkacak her türlü sonuç gayrimeşru olmayacaktır" ifadesini kullandı. 

Ukrayna"da yeni yönetimin adımlarının ekonomik ve sosyal olarak kötü sonuçlar doğuracağını iddia eden Yanukoviç, "Yakın zamanda, sosyal ve ekonomik olarak ciddi gerileme yaşanacak. Bunun sorumluluğunu bana ve belki de Rusya"ya yükleyeceksiniz. Yeni yönetim tarafından ortaya atılanlar halkın çıkarına değil. Bizim ülke için bir planımız vardı. Yönetim ele geçirildikten sonra bu imkansız hale gedi" dedi.

"ABD, Ukrayna"ya ekonomik yardımda bulunamaz"

Yanukoviç, ABD"nin mevcut yasaları gereği Kiev yönetimine ekonomik yardım yapmayacağını da öne sürdü. Yanukoviç, şunları söyledi:

"Bildiğim kadarıya ABD anayasası, seçilmiş devlet başkanı darbe veya yasa dışı yollarla devrilmiş bir ülkeye finansal yardım yapmayı yasaklıyor. Ben ABD kongresi ve senatosunu, hükümetlerinin hukuki eylemlerini değerlendirmeye çağırıyorum. Siz kendi kanunlarınız gereği eşkıyalara para veremezsiniz."

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı basın toplantısını yaklaşık 200 gazeteci takip etti.