ABD'de Myanmar Tasarısı Kabul Edildi

ABD'de Myanmar Tasarısı Kabul Edildi
Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda, Myanmar hükümetinin Rohingya Müslümanlarına yönelik işkenceyi sona erdirip, ülkedeki etnik ve dini azınlıkların insan haklarına saygı göstermesine yönelik karar tasarısı kabul edildi.

Demokrat Parti Massachusetts Milletvekili Jim McGovern tarafından kaleme alınan ve her iki partiye mensup milletvekilleri tarafından desteklenen H. Res. 410 No"lu tasarı, mart ayında Dışişleri Komitesi’nde kabul edilmişti. Karar tasarısı dün de genel kurulda sesli oylama yöntemiyle kabul edildi.

 

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Ed Royce, tasarıyla ilgili genel kurulda yaptığı konuşmada, Rohingya Müslümanlarının dünyada en fazla zulüm gören azınlıklardan biri olduğuna dikkati çekti. Myanmar’ın 1982 yılı vatandaşlık kanununa göre, Rohingyalıların nesiller boyunca Myanmar’da yaşamalarına rağmen vatandaşlık haklarından mahrum bırakıldığını hatırlatan Royce, şunları kaydetti:

 

“Myanmar hükümeti 30 yılı aşkın süredir Rohingyalılara tarif edilemeyecek kadar korkunç bir şekilde davranırken, sistematik bir şekilde onların en temel insan haklarını bile inkar etti. Myanmar’da 2012 yılından beri, 140 bin Rohingyalı ile diğer Müslümanlar şiddetten dolayı yerlerinden edilirken, onların yüzlercesi öldürüldü. Kimliği belirsiz saldırganlar, 13 Ocak"ta, Rakhine bölgesindeki bir köye girdiler ve 48 kişiyi yataklarında uyurken öldürdüler. Bu, bir hükümetin kendi halkını tanımayı reddettiğinde olan bir şeydir. Hatta, Güneydoğu Asya merkezli bir sivil toplum kuruluşu, Rohingyalıların uğradığı zulümde devletin bütünüyle parmağı olduğunu detaylandıran güvenilir dökümanlar ortaya çıkardı. Myanmar hükümeti, kısa bir süre önce de, Rohingya Müslümanlarının temel sağlık hizmetleri almasına müsaade etmeyerek Sınır Tanımayan Doktorları ülkeden kovdu.""

 

Rohingyalı Müslümanlara ve diğer azanlık gruplarına yönelik yaklaşımını değiştirmediği takdirde Myanmar hükümetinin, reform alanındaki hedefleri gerçekleştirdiğine dair iddialarda bulunamayacağını vurgulayan Royce, “ABD, Myanmar ile ilişkisinde, insan haklarının korunmasına öncelik vermek zorunda. Dışişleri Bakanlığı"na her şeyi tozpembe gösteren gözlükleri çıkarması ve Myanmar’da insan hakları konusundaki ilerlemenin gerçekten sınırlı olduğunu tanıması çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.