Sadece Türkiye değil…

Dünya da enflasyon canavarı ile boğuşuyor…

AB ve ABD yüzde 10’luk enflasyonla perişan durumda….

Halkı ise bu oranı çok yüksek buluyor ve sık sık “sivil itaatsizlik” yani eylem yapıyor…

Bizde  ise resmi enflasyon yüzde 85, gayri resmi ama aslında gerçeğe yakın enflasyon ise yüzde 185 ama herkes mutlu mesut…

Bu ifade bize ait değil; kabinenin en sempatik bakanı Nebati Bey’e ait. Nebati Bey diyor ki “Biz 20 yılda hiç ama hiç kimseyi enflasyona ezdirmedik”

El hak doğrudur; Bizler enflasyona karşı ezilmedik, ezilme şansımız yoktu, hem alışmıştık, hem de canımızın yandığını söyleyecek kadar sesimiz çıkmıyordu, zira çoktan paspas olmuştuk…

Her neyse dünyada bu dertle uğraşıyor ve çözümsüz kalacaklarını biliyor ve önlem alıyor.  IMF Başkanı Kristalina Georgieva küresel enflasyonun zirve seviyelere yaklaşmış olabileceğini ancak enflasyonun yüksek seviyelerde kalmaya devam edebileceğini belirtti.

 Georgieva, tüketici fiyatlarındaki küresel süreceğini belirtirken  enflasyonun kalıcı hâle gelebileceğini söyledi.

Georgieva, Dünyadaki Merkez bankalarının -Türkiye hariç görünüyor- enflasyonla mücadelede başarısız olunması halinde büyümenin hayal olacağını fiyat istikrarının çökeceğini söylüyor.

Faiz artışları ekonomiyi yavaşlatacak ve resesyon korkusu hortlayacak yani yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal hikayesi.

  Tek çözüm piyasaların denetim altına alınması ve fiyat artışlarının önüne geçilmesi. Bu çözüm piyasaları rahatlatmaktan çok toplumun sinir uçlarının tamiratı için iyi bir reçete olacak..

Aksi halde bu enflasyon nedeniyle bir toplumsal kaos  oluşması kaçınılmaz gibi görünüyor…

 Elbette bu kaos ortamından Arjantin, Venezüella gibi ülkeler etkilenmeyecek. Zira bu ülkeler bu virüse karşı aşırı bağışıklık kazanmış durumda…

Türkiye mi.

Türkiye dünyaya yüksek enflasyonla sessiz sedasız nasıl yaşanır dersi vermeye devam edecek…

Yani dünya bizi izlemeye devam edecek…

O kadar…