Contemporary Aegean dünyanın renklerini buluşturuyor.

A Granada İspanya Sanat Festivali (CA ART FESTIVAL GRANADA-SPAIN), 24-28 Haziran 2022’de İspanya’nın Granada şehrinde gerçekleşecek. Dünyanın birçok ülkesinden önemli sanatçıları, galerileri, sanat eleştirmenlerini ve koleksiyonerlerini...

15 Şubat 2022, 10:57

A Granada İspanya Sanat Festivali (CA ART FESTIVAL GRANADA-SPAIN), 24-28 Haziran 2022’de İspanya’nın Granada şehrinde gerçekleşecek. Dünyanın birçok ülkesinden önemli sanatçıları, galerileri, sanat eleştirmenlerini ve koleksiyonerlerini bir araya getirecek olan sanat festivalinin tüm detaylarını kurucuları Chaled Res ve Deniz İlhan ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbette konuştuk.

Sanat çevreleri son günlerde Granada’da gerçekleştirilecek bu festivale çevrildi. Festival ile ilgili detaylara geçmeden evvel kısaca sizleri tanımak isteriz.

Chaled Res:40 yıldır profesyonel sanatla iç içe yaşayan bir Alman sanatçıyım. Ayrıca eşim Türk ve ben de Türk sayılırım çünkü bu ülke benim evim ve bu ülkeyi çok seviyorum. Son 7 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Contemporary Art Aegean kurucusu olmamın yanı sıra aynı zamanda genel küratörüyüm. Uzun yıllar boyu biriktirdiğim sanatsal alandaki tecrübelerimi, Contemporary Art Aegean’ın bünyesinde gerçekleştireceğimiz projelere yansıtmak benim için heyecan verici olacak.

Deniz İlhan: Ankara Siyasal mezunuyum. Üst düzey yöneticilik ve ticaret ile geçen bir iş hayatım oldu. Sanatla bağım koleksiyoner olarak sürdü hayatım boyunca. Artık, iş dünyasında edindiğim tecrübelerimi ve sanatsever kimliğimi Contemporary Art Aegean projelerinde deneyimliyorum. Ama yine de altını çizerek belirtmeliyim ki; sanat alanındaki bu projeleri,  Chaled olmasaydı düşünmezdim. Benim iş alanındaki tecrübelerimi Chaled’in sanat alanındaki tecrübeleriyle birleştirerek projelerimizi geliştirdik. Bu hedeflerimiz için Contemporary Aegean Fuarcılık A.Ş. yi kurdum.  Bildiğiniz gibi Granada öncesinde uluslararası düzeyde bir sanat kampı ve sonrasında da İzmir’de bir fuar projemiz daha gerçekleştirilecek.  

Contemporary Art Aegean’ın sanat alanındaki hedefleri nelerdir?

C.R./ D.İ.: Granada sanat festivalimizi, Granada Valiliği ve İspanya Feria Sanat Vakfı işbirliğiyle yapıyoruz.  Contemporary Art Aegean, yenilikçi sanat programları üretme ve kültürel gelişimi destekleme amacıyla yola çıkmıştır. Farklı lokasyonlarda gerçekleştireceği festival, sanat kampı, söyleşiler, sergiler gibi farklı sanatsal projelerle, geleneksel sanat fuarı kavramının ötesine geçmeyi hedefleyen bir organizasyondur. Ana fuar bölgesi İzmir olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde Contemporary Aegean adıyla gezici etkinlikler düzenleyerek katılımcılarımızın sanatsal tanıtımlarını dünya çapına ulaştıracağız.

İnsanın yarattığı sanatın insanı insanlaştıran gücünü kullanarak, çeşitli halk katılım programlarına vurgu yaparak, özellikle son dönemlerdeki doğa olaylarına dikkat çekeceğimiz, sanatın doğa-insan ve sanat birlikteliği oluşturacağı sosyal sorumluluk projeleri üreteceğiz. Birçok projeye ilişkin fikirlerimizi ilerleyen zamanlarda hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Uluslararası katılımlarla gerçekleşecek festivalin genel olarak misyonunu sizlerden dinlemek isteriz.

C.R.: Amacımız; farklı medeniyetlerden gelen sanat galerilerini, sanat koleksiyonerlerini, sanatçıları bir araya getirmek, tüm dünyadan sanatsal örnekleri, değerli koleksiyonları sunmak ve çağdaş Türk Sanatını dünyaya tanıtmaya katkıda bulunabilmek. Nitelikli ve özgün bir kültür platformu olma misyonumuzla estetik kurallarımızın ve eser sergileme perspektiflerimizin olacağı fuarımızda katılımcı galeriler için uluslararası arenada da önemli bir satış platformu sağlamayı, aynı zamanda bu galerilere sanatçılarının iddialı enstalâsyonlarını ve mekâna özel eserlerini binlerce izleyiciye sergileme fırsatı sunmayı hedefliyoruz. Sanat akımlarını sınırlar olmadan sergileyebilmek, yetenekleri keşfetmek, büyük sanatçı olma potansiyeline sahip, ancak henüz ana fuarlarda sergileme fırsatı bulamayan genç-yaşlı fark etmeden sanatçıları keşfetmek ve aynı zamanda bu sanatçılar ve galeriler için de vitrin olabilmek istiyoruz. Keşfedilmemiş sanatçıları da galerilerle, koleksiyonerlerle buluşturarak bir zenginleşme ve keşif merkezi olabilmek hedefimizdir. Sanatçının yanında olan ve onun gözlerinden bakabilen bir organizasyon olmak önem verdiğimiz bir misyonumuzdur. Dünya sanat pazarının zenginleşmesine katkıda bulunmak hedefimizdedir.

D.İ.: Chaled’in sözlerine ek olarak; sanat dünyasını zenginleştirebilmek için yapmayı istediklerimizden birisi de, Sanatçının sanatını tanıtmasından daha çok sanatın sanatçıyı tanıtabileceği, Sanatçıların, sanat profesyonelleriyle buluşturularak başarılı kariyerlerinin geliştirildiği bir platform olma hedefimizle sanat galerilerinin yanı sıra solo sanatçı sergilemelerinin de Contemporary Aegean galeri bünyesinde kabul edeceğimiz fuarımızda genişletilmiş programlarımızla sanatta mükemmelliği hep birlikte kutlayacağımızı belirtmek isterim.

Uluslararası bir festival ama biz Türk sanatı ve sanatçısı açısından konuyu değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz.

C.R.: Ben bir sanatçı olarak kısaca şunu söylemek isterim. Biz hiçbir din, dil, ırk ve kültürü birbirinden ayrıştırmadan bir araya getiren bir bakış açısına sahibiz. Dolayısıyla projenin parçası olan her sanatçı bizim için aynı kıymette ilgi ve saygı gösterilmeye değerdir. Sanat ile kültürlerarası bir etkileşim platformu oluşturmuş olacağız.

D.İ.: Sorunuza Türkiye’deki sanatçılar için cevap vereceğim ama cevabım aslında her ülkeden gelen sanatçı için aynı kapsamda olacak. Kesinlikle ayrıştırıcı bir düşünce tarzına karşıyız. Festivalde veya diğer projelerimizde yer alan sanatçılar, bir başka kültürden gelen sanatçı ile vizyonel bir projede yer almış olacak.

Elbette, Türk sanatının ve sanatçısının uluslararası platformda etkin sanat platformlarında yer alması, uluslararası sanat koleksiyonerleri ve profesyonelleriyle buluşması, iletişimini, bağlantılarını ve tanınırlığını arttırması açısından çok önemlidir. Tüm projelerimizin aynı zamanda Türkiye’nin sanat yoluyla tanıtılması için de oldukça değerli bir projeler olduğunu düşünüyorum.

İspanya Granada Sanat Festivali önemli bir başka etkinlikle eş zamanlı gerçekleşecek. Kısaca bu konuda bilgi verebilir misiniz? 

D.İ.: Evet sanat festivalimizin tarihleri, bu yıl 71. kez düzenlenmekte olan Uluslararası Granada Müzik Festivali’nin tarihleriyle eşzamanlara denk geliyor. Tüm şehir festival süresince uluslararası düzeyde sanatın çekim merkezi haline dönüşecek. Dolayısıyla CA Granada İspanya Sanat Festivali’nde yer alan eserler daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşma fırsatını da yakalayacak.

Contemporaryaegean Fuarcılık A.Ş.’nin 2022 yılında gerçekleştireceği iki önemli sanat projesi daha olduğunu biliyoruz. Kısaca bu projeler hakkında da bilgi verir misiniz?

C.R. /D.İ.:  : Evet, Mayıs ayında İzmir/Seferihisar’da 20 sanatçının katılacağı bir sanat kampı projemiz var ve Ekim ayında İzmir de sanat fuarı düzenleyeceğiz. İspanya Granada festivaline eş zamanlı bu etkinlikler için de hazırlıklarımız titizlikle devam ediyor.

Granada öncesinde “Art Camp” Seferihisar/İzmir’de, farklı ülkelerden 20 sanatçı ile gerçekleşecek. Sanatçılar atölye çalışmalarını gerçekleştirecek, birbirleriyle kültürel ve sanatsal bilgi alışverişinde bulunma imkanına sahip olacaklar. Sanat izleyicileri de bu sanatsal görsel şöleni izleme fırsatı bulacaklar. Aynı zamanda çevre gezileri v.s. gibi etkinliklerde olacak kamp programında. Kamp sonunda ürettikleri eserlerden bir sergi düzenlenecek. 

Contemporary Art Aegean İzmir Fuarı ise;  farklı kıtalardan birçok farklı ülkeden galerileri ve sanatçıları ağırlayacak. Türk sanatı ve sanatçısı yurtdışı fuarlara gitmeden de kendi ülkesinde kendisini dünyaya tanıtma şansı bulacaktır. Sanatsever çağdaş İzmir halkının da kendi şehrinde çağdaş sanata doyabileceği bir organizasyonu gerçekleştirmekten dolayı bizler de onur duyacağız.

Şimdi herkesin kafasında size ilk sorulan soruyu sormanın zamanı geldi. Neden İzmir’i seçtiniz?

C.R. / D.İ.: İzmir; antik dönemlerden gelen medeniyet izleri olan, özgürlük ve çağdaşlık anlayışına sahip, kendine özgü sosyo-kültürel zenginliği sebebiyle yaşamları zenginleştiren hoşgörü ortamının olduğu bir metropol şehirdir. Sanatsever, güler yüzlü ve hoşgörülü insanlarla dolu olan bu şehirde, sanat dolu bir hayatın da oluşabilmesi adına adımlar atmak istiyoruz. 

Çok sayıda uygarlığın anavatanı olmuş, görkemli antik kentleriyle insanlığın en eski yerleşim alanlarından olan, masmavi denizi, eşsiz doğası ile gizli cennetlerin vatanı Ege ve İzmir aynı zamanda bu cazibesiyle de uluslararası sanat profesyonellerine bir çekim oluşturacaktır.

Çağdaş sanatın, yeni trendlerin, yeni oluşumların, kültürel gelişmelerin örneklerini sanatseverlere sunmak, farklı medeniyetlerden insanların toplanmalarını sağlamak, çağdaş Türk sanatını dünyaya tanıtmak ve çağdaş İzmir’in uluslararası sanatın önemli merkezlerinden biri olma yolunda tanınmasını istiyoruz. Türkiye’nin ve Egenin incisi olan bu metropol şehrin sanatsal tanınırlıkta da dünya çapında bir yer edinmesini sağlamaya, dünyadaki sanat pazarına doğru adımlarla dahil olmasına, ileriye dönük uzun vadeli ve bilinçli projelerle kültür ve sanat metropolü haline gelmesine katkıda bulunmak ana hedefimizdir.

Projelerinize katılmak isteyen sanatçılara bir mesajınız var mı, sizlerle nasıl iletişime geçebilirler?

C.R./D.İ.: Resmi internet sayfamızda projelerimize ait detaylı bilgileri ve iletişim bilgilerini bulabilirler. https://www.contemporaryaegean.com/ linkinden bulundukları ülkelerin proje yöneticilerine ulaşmaları mümkün. Aynı zamanda instagram ve facebook sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirler. 

Şu anda aktif olarak İspanya Granada Festivali’nin başvuruları devam ediyor. Seçici kurulumuz uluslararası düzeyde ulaşan tüm başvuruları titizlikle incelemeye başladı. 

Keyifli sohbetiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. 

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31