CEO CLUB’DA İŞ DÜNYASININ 2020 AJANDASI...

CEO CLUB’DA İŞ DÜNYASININ 2020 AJANDASI BELİRLENDİ

İş dünyasının geleneksel buluşma noktası CEO Club, iş dünyasının liderlerini buluşturdu. Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “CEO Agenda 2020” toplantısında, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin CEO’ları, 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

CEO CLUB’DA İŞ DÜNYASININ 2020 AJANDASI BELİRLENDİ

İş dünyasının geleneksel buluşma noktası CEO Club, iş dünyasının liderlerini buluşturdu. Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “CEO Agenda 2020” toplantısında, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin CEO’ları, 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

CEO CLUB’DA İŞ DÜNYASININ  2020 AJANDASI BELİRLENDİ
06 Kasım 2019 - 17:52

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Businessana sponsorluğunda düzenlenen “CEO Club: CEO Agenda 2020” toplantısında iş dünyasının önde gelen liderleri 2020 yılına ilişkin ajandalarını ve beklentilerini değerlendirdi.

Alternatif Bank, CBOT,NGN ve SAP Türkiye co-sponsorluğunda gerçekleştirilen “CEO Club: CEO Agenda 2020” zirvesi Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş ve ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından, SAP Türkiye Genel MüdürüUğur Candan, NGN Genel Müdür Yardımcısı Müfit Süer ve CBOT Kurucu Ortağı Çiler Ay birer konuşma yaptı.Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in Dijital Dönüşüm ve Verimlilik başlıklı konuşmasının ardından moderatörlüğünü Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş’ün üstlendiği “Digital Agenda 2020” konulu panelde, Eczacıbaşı CEO’su Atalay Gümrah, Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Limak Holding Yönetim Kurulu ÜyesiEbru Özdemir, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü ile Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve 2020 yılı öngörülerini paylaştı.

Colman Deegan: Amacımız, her ölçekten firmayı geleceğe hazırlamak

Toplantının açılışında konuşan Vodafone Türkiye CEO”su Colman Deegan, yaşadığımız çağda gerçekleşen değişim ve dönüşüme işaret etti.

Dijitalleşme çağının yaşandığını belirten Deegan, şunları kaydetti:

"Teknoloji, toplumu ve işletmeleri dönüştürüyor. Çok yakında istisnasız tüm nesneler birbiriyle bağlantılı olacak. Bu doğrultuda, şirketler için de büyümenin anahtarı dijitalleşme. Dijitalleşme yeni ürün ve hizmetler, iş fikirleri ve üretim metotları ortaya çıkararak, işletmeleri geleneksel iş süreçlerini terk etmeye zorluyor. Bu kapsamda, İTÜ Vodafone Future Lab'daki iş ortaklarımızla güçlü bir yerel ekosistem geliştirdik. Amacımız, her ölçekten firmayı geleceğe hazırlamak."

İş ortaklarına teşekkür eden Deegan, "Türkiyenin devam eden dijitalleşme sürecinde onlarla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin de, "Dijital Dönüşüm ve Verimlilik" başlıklı konuşmasında, dijital dönüşümün etkilerinden bahsetti.

Şahin, dünyanın değişip dönüşmesiyle aynı anda her geçen gün biraz daha karmaşık hale geldiğini, iyilik ve güzellikleri de beraberinde getirdiğini söyledi.

Dijitalleşmenin, pek çok ödülü de sunduğuna dikkati çeken Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önümüzdeki 10 yılda dijital ekonominin 100 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Yine yapılan araştırmaya göre, yapay zekanın 75 milyon işi yok edeceği 132 milyon yeni iş alanı yaratması öngörülüyor. Karşımıza yaklaşık olarak 58 milyon yeni iş gücü ihtiyacı ortaya çıkacak. İş gücünün hangi alanda ortaya çıkacağı da çok kritik.

Dijitalleşmenin katkısına bakarsak, Accenture Dijitalleşme Endeksi'nde 10 puanlık bir artış, şirketlere ortalama olarak ilave yüzde 1'lik Faiz ve Vergi Öncesi Kar artışına denk geliyor, yani dijitalleşme şirketlerinin karlılığını önemli ölçüde etkiliyor."

85 milyon nesneye hayat veriyoruz

Konuşmasında nesnelerin internetinin etkilerine de değinen Şahin, Vodafone'un yaptığı "IoT Barometresi" araştırma sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Araştırma sonuçlarının, şirketlerin yüzde 72'sinin rekabet anlamında IoT'ye yatırım yapmazlarsa yok olacaklarını, yüzde 60'ının işini ise kökten değiştireceğini ortaya çıkardığını aktaran Şahin, yüzde 75'inin de yaptığı yatırımın geri dönüşünü bir kaç yıl içinde gözlemlediğini dile getirdi.

"Vodafone olarak 50'yi aşkın ülkede 85 milyondan fazla 'nesneye' hayat veriyoruz. " diyen Şahin, şirket bünyesinde bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantı kapsamında düzenlenen panelde konuşan Eczacıbaşı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, 2019'un, belirsizlikleri yönettikleri bir yıl olarak geçtiğini belirterek, "Çünkü dünyada da öngörülebilirlik son derece azaldı. Çeyreksel, aylık tahminlerle yoğun bir yıl geçirdik." dedi.

Atalay Gümrah, 2019'un, belirsizlikleri yönettikleri bir yıl olarak geçtiğini belirterek, "Çünkü dünyada da öngörülebilirlik son derece azaldı. Çeyreksel, aylık tahminlerle yoğun bir yıl geçirdik." dedi.

Holdinglerin en büyük avantajının portföy yönetmek olduğunu aktaran Gümrah, "Portföyümüzde farklı sektörler ve farklı coğrafyalara hizmet veren kuruluşlar olduğu için kaynakları nereye aktaracağımıza karar vermek, pazardaki belirsizliklere göre iş önceliklerimizi belirlemek, tek iş kolunda bulunan kuruluşlara göre avantaj sağlıyor." şeklinde konuştu.

Gümrah, hızlı tüketimde talepte daralma görmediklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Talebin sürdüğü ama fiyat baskısının olduğu yerde verimliliğe odaklandık. İç pazarda talebin düştüğü sektörlerimizde dışarıya odaklanarak işimizi yönlendirmeye çalıştık. Eczacıbaşı Topluluğu'nun yine bir avantajı, cirosunun yüzde 60'ya yakını yurt dışı aktivitelerinden kaynaklanıyor. Bu sene yurt dışında da ilginç bir yıl geçirdik. Yıllardır iyi giden Avrupa'da maalesef talebin yavaşladığı bir dönem yaşadık. Ama bizim odaklandığımız özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere gibi odak pazarlarımızda avro bazında yüzde 10'lara varan büyüme kaydettik. Bu da Türkiye'de yapı sektöründeki daralmamızı bir anlamda dengeleyen bir yapı oldu."

Eczacıbaşı Holding olarak yüzde 15'lere varan bir büyüme gerçekleşeceği öngörüsünde bulunan Gümrah, "İhracat tarafında kurlar belirleyici.. Bunun da topluluğa reel bir büyüme getirip 2019'u 10 milyarın üzerinde bir ciroyla kapatacağımızı öngörüyoruz." dedi.

Gümrah, insan kaynağına, teknolojiye ve Ar-Ge'ye yatırımlarını hiçbir şekilde kesmediklerini vurguladı.

- "2019'da önemli olan nakit akışıydı"

Akkök Holding CEO'su Ahmet Dördüncü de 2018 yılında 2019'u planlarken muhafazakar bir öngörüyle holdingde çok fazla büyüme öngörmediklerini belirterek, "2019 için bizim en önemli konularımızdan bir tanesi sahayı muhafaza etmekti, küçülmemekti, olduğumuz yerde kalmaktı ve de oldukça muhafazakar bir bütçe yaptık. Önemli olan nakit akışıydı. Nitekim 2019'u yaşarken bunları da gördük." şeklinde konuştu.

Ekim ayı sonuçlarına baktıklarında basiretli ve doğru davrandıklarını gördüklerini ifade eden Dördüncü, şunları kaydetti:

"Geçen seneden çok fazla bir büyümemiz yok ama öngördüğümüz... 2019 hedeflerine özellikle ciro anlamında bayağı yakınız. Hatta bazı şirketlerimizde artışlar öngörüyoruz. Memnun edici şey; 'büyümeye falan bakmayalım, nakit akımı, etkinlik ve verimlilik en önemlisi... Bütün bu stratejik öncelikleri koyalım büyümenin yanında, ona göre kendi işlerimize odaklanalım' derken bunun faydalarını ekim sonunda görüyoruz. Faaliyet karlılığında bütçelediğimizin ve geçen senenin ötesinden daha iyi duruyoruz. 2019 için ne söylediysek bayağı bir oldu."

Dördüncü, İran ve Çin'e yapılan ihracatta endişeli bir dönem geçirdiklerine işaret ederek, öngörülebilirliğin çok az olduğu bir yıl olan 2019'un iyi bitmesini beklediklerini söyledi.

Dördüncü, "Önümüzdeki sene dileğim, öngörülebilir olması, planladığımız şeyleri 3 ayda bir değiştirme ihtiyacını hissetmemek." dedi.

- "Dikkatli ve temkinli bir şekilde optimistiz"

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir ise 2019'un fırtına gibi geçtiğini belirterek, "Hem mikro hem makro eş zamanlı planlama yapmak zorunda olduğumuz bir dönem oldu. Yurt dışında da böyle... Belki bizim ekstra TL risk konumuz var ama onun dışında coğrafi belirsizliklerin, korumacılığın ciddi arttığı bir dönemdi. Aslında tüm dünya aynı sıkıntıları ve aynı bilinmezlikleri beraber yaşıyor ve buna göre önlem almaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

Özdemir, Limak Holding'in birçok sektörde yer alması nedeniyle avantajlı tarafta yer aldığını dile getirerek, "Bir taraf kötü gidince diğer taraf iyi gidiyor. Bir şekilde denge yaratıyor. Bir yerde kriz olduğunda diğer tarafta faydalı oluyor. Ama bu size ne yazık ki 24 saat ve 7 gün çalışma zorunluluğu getiriyor. Çünkü ne zaman ne olacağını fark edemiyorsunuz." dedi.

Amiral sektörlerinin inşaat olduğunu vurgulayan Özdemir, 2019'a bazı finansmanlarını tamamlayarak girdiklerini söyledi.

Özdemir, 2019'un, şirketler açısından "fedakar olma senesi" olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nasıl insanları işten çıkarmayız, aktivitelerimize daha fazla devam ederiz, ülkemizi nasıl daha iyi bir hale getiririz gibi insani ve topluma olan sorumluluklarımızın da had safhaya geldiği bir sene oldu. Biz de bu yönde finansmanı tamamladığımız tüm işlerde istihdamımıza aynı şekilde devam ettik. Bunun yanında yurt dışında çok aktif olduk. Türk müteahhitliği zor zamanlar yaşadığında yurt dışına daha fazla açıldı ve pazarda çok daha ciddi pay aldı. Şu anda yurt dışında baktığımızda Türk ve Çin müteahhitleri büyük bir rekabet halinde ve tüm ülkeleri geri planda bıraktı."

Özdemir, 2018-2019'da daha çok yurt dışı kaynaklı büyüdüklerini ve 2020'de de büyümeye devam etmeyi hedeflediklerini aktararak, "Bizim hedefimiz, 2019'da zorlandığımız tüm sektörlerde yurt dışında açılım yapmak oldu. Bu sayede de istihdam kapasitemizi devam ettiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Özel sektörün 2019 yılında dayanıklılığını test ettiğini vurgulayan Özdemir, "2019, Türkiye'nin kendi dinamiklerini artırma, yeteneklerini keşfetme ve rekabetçiliğini artırma açısından çok önemli bir sene oldu ve bence bu 2020'de de devam edecek. Bizim yaklaşımımız; dikkatli ve temkinli bir şekilde optimistiz. Suriye'de olumlu gelişmeler olursa o zaman çok optimist olacağız. Bence şu anda Türkiye'nin önündeki en büyük engel Suriye... Bu konu çözülürse hem yeniden yapılanması hem de oraya yapacağımız ticaretimiz açısından önemli olacak." ifadelerini kullandı.

Özdemir, 2020'de Türkiye'de inşaat yatırımlarının hız kazanması halinde yüzde 5 büyümenin mümkün olacağını kaydetti.

Yıldız Holding CEO'su Mehmet Tütüncü, 2018 yılını 54 milyar TL ciro, 628 milyon dolarlık ihracatla kapattıklarına işaret ederek, 2019 yılına da bu kombinasyonda iki haneli büyümeleri hedefleyerek başladıklarını anımsattı.

Tütüncü, "2019 hepimiz için, önemli ve belirsizliklerle başlayan bir yıldı ama 2019'da iki rakamlı büyümeleri hedeflemiştik. İlk 9 aylık sonuçlara baktığımız zaman, bu rakamları yıl sonunda rahatlıkla yakalayacağız." dedi.

Atıştırmalık sektöründe Türkiye'deki büyümelerin devam ettiğini bildiren Tütüncü, ilk 9 ayda şirket bütçelerini tutturduklarını, bu sonuçlara göre de yıl sonunda 2019 hedeflerini rahatlıkla tutturacaklarını bildirdi.

Tütüncü, holding olarak 2019 yılı cirosunda yaklaşık yüzde 30, FAVÖK'te yüzde 40 büyüme hedeflediklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"2018 ve sonrası yıllarda CEO'ların mali tablolara bakış açısı ve odaklandığı rakamlar oldukça değişti. Biz de 2019'u pozitif nakit akışını önemseyerek geçirdik. Atıştırmalık sektöründe Türkiye'de tartışmasız lideriz, yurt dışı operasyonlarımızın da atıştırmalık işimize katkısı her geçen yıl artarak devam ediyor. 2019 yılı üçüncü çeyrek sonucunda, atıştırmalık işimizde yaklaşık yüzde 32 büyüme, yüzde 16'nın üzerinde EBITDA elde ettik.

Holding olarak odağımıza atıştırmalık ve perakendeyi koyduk. Atıştırmalık işimiz, global ve yerel markalara sahip, dünya çapında büyüme potansiyeline sahip. Türkiye'de de bu alanda ciddi bir geçmişimiz var. İsrafsız şirket ve verimli şirket kavramlarıyla Türkiyeyi üretim ve Ar-Ge üssü haline getirdik. Türkiye'den tüm dünyaya ihracat yaparak, üretimde de Ar-Ge ve yeni teknolojilerden faydalanıyoruz."

- "ŞOK'un 9 aylık verilerinde, cironun daha da yükseldiğini göreceğiz"

Perakendenin kendileri için önemine dikkati çeken Tütüncü, bugün öğleden sonra 9 aylık verileri KAP'a bildirilecek olan ŞOK'un ilk 6 aylık verilerinde, 6-7 milyar ciroya ulaştığını, açıklanacak 9 aylık rakamlarda bunun daha da yükseldiğinin görüleceğini bildirdi.

Yıldız Holding'in keşenkere işi de olduğunu aktaran Tütüncü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu işimizde yaklaşık 170 tane mağazamız var ama keşenkere işimizde de 2019 yılı içinde ciddi bir büyüme gösteren SEÇ marketler adı altında franchising işimiz var. 2019 yılında bu işimizin de öngördüğümüzden daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. Godiva'da 2007'den bu yana işlerimizi iki kattan fazla geliştirdik. 

Godiva'nın 4 ülkede Avusturalya, Yeni Zelenda, Güney Kore ve Japonya'daki haklarını ve Belçika'daki fabrikasını 1,3 milyar dolara sattık. Bu satıştan elde ettiğimiz kaynağımızla, daha sağlıklı bir nakit akışına sahip olduğumuz gibi, 2020 yılı içinde yapacağımız yatırımlar için de bizim için ciddi bir kaynak yaratmaya başlayacak. 2019 hepimiz için, önemli ve belirsizliklerle başlayan bir yıldı ama 2019'da iki rakamlı büyümeleri hedeflemiştik. İlk 9 aylık sonuçlara baktığımız zaman, bu rakamları yıl sonunda rahatlıkla yakalayacağız, yılı bütçelerimizin paralelinde tamamlayacağız."

- "2020, 2019'a göre daha stabil geçecek"

Mehmet Tütüncü, 2019'un ikinci yarısından sonra, döviz, faiz ve enflasyonda görülen gelişmelere göre, 2020'nin 2019'a göre daha stabil geçeceğini söyledi.

Bunun da, pazar koşullarını daha olumlu hale getireceğini belirten Tütüncü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz 2020'de de, güçlü büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz. Bütçelerimizde de ciddi büyümeleri görüyoruz. 2020'de daha çok holding olarak organik büyümeye odaklanıyoruz, ana işlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Türkiye üretim ve Ar-Ge üssümüz, buna devam ediyor. Türkiye'de ve dünyada güçlü büyümeyi hedefliyoruz." 

- "2019'da yüzde 82 ihracat hedefi verdik, bunu da eylül sonuna kadar tutturduk"

Kibar Holding CEO Haluk Kayabaşı, muhtelif sektörlerde üretim yapan geniş bir grup olduklarını belirterek, otomotiv hariç yıllardır ortalama yüzde 60 ihracat yüzde 40 iç piyasaya odaklı çalıştıklarını söyledi.

Kayabaşı, geçen seneyi aylık ve çeyrek bazında yönettiklerine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Yüzde 40, iç piyasaya verdiğimiz ürünlerin tamamını iç piyasaya veremez hale gelince, dışarıdaki ihraç pazarlarımıza yönlenerek, hem geleneksel pazarlardaki pazar payımızı artırdık, hem de içinde bulunmadığımız Doğu Avrupa, ABD, Afrika gibi pazarlara yönlenerek, oralara satışlar yaptık. 2018 bütçelerimizi bütün şirketlerimizde tutturduk, biraz da üzerine çıktık. 2019'u biraz daha huzurlu geçirdik. 2019'da yüzde 82 ihracat hedefi verdik, bunu da eylül sonuna kadar tutturduk. 

Batı Avrupa pazarımızı koruduk, biraz da büyüdük, ABD pazarında oldukça büyüdük, Doğu Avrupa pazarlarında büyümeye başladık. 30 senedir Doğu Avrupa ülkelerine, ürün satarız, daha aşağı inmemiştik, oralarda da pazar payı edinmeye başladık. 9'uncu ay sonu finansallarımızda bütçelediğimiz rakamlara ulaştık, sene sonunu da bu seviyelerde kapatacağımızı düşünüyorum."

- "ABD'ye yatırım kararı aldık, yer bakıyoruz"

Senenin ikinci senesini oldukça iyi geçirdiklerini, önümüzdeki senenin daha da iyi olacağını bildiren Kayabaşı, Grup olarak 2020'de de dijitalleşme, verimlilik ve sürdürülebilir başlığı altındaki konulara yatırım yapacaklarını söyledi.

Kayabaşı, yurt dışında da Assan Alüminyum'un ABD'deki şirketinin 3 yıldır büyük bir pazar payı elde ettiğini, orada bir yatırım yapıp pazarı orada besleme kararı aldıklarını, şu an yer baktıklarını, önümüzdeki yıl yatırıma başlayacaklarını bildirdi.

 Haluk Kayabaşı, "Assan Hanil diye bir şirketimiz var, muhtelif markalara koltuk dahil çok sayıda parça üretiyor. Onun için, Avrupa'da bir satın alma yapacağız, önümüzdeki yılın ilk yarısında bitireceğiz diye tahmin ediyorum. TSI diye uçak koltuğu şirketimiz var, THY ile yüzde 50 ortağız. Ona, Almanya'da bir şirket satın almak üzere görüşmelere başladık, onu da önümüzdeki yıl ilk çeyrekte bitirmiş olacağız." bilgilerini verdi. 

Yatırımlara devam edeceklerini bildiren Kayabaşı, Türkiye'de 2019 sonunda koydukları yüzde 3 büyüme hedefi koyduklarını, bu yüzde 3'ü yakaladıklarını dile getirdi.

Kayabaşı, "2020'de de benzeri bir hedef koyuyoruz. Türkiye'nin büyümesi konusunda da iyimseriz." dedi. 

Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, "Kötü günleri geride bıraktık, umutluyuz. İç piyasa toparlanmaya başladı, hızlı düşer hızlı toparlanır. 2020'nin Haziran'ından sonra toparlanma daha da hızlanır, şu an burnunu yukarı dikti." dedi.x

 Ömer Yüngül, 2018'de 1 milyar 50 milyon dolarlık EBITDA yaptıklarını anımsatarak, her sene Türkiye büyümesinin üzerine 10 puan büyüme hedefi koyduklarını bildirdi.

"Geçen sene bu zamanlarda kuvvetli bir sis vardı, nakit akışı en önemli olaydı." diyen Yüngül, şu bilgileri verdi:

"Yanıldığımız taraflar oldu, 2019 ile ilgili kurlarda yanıldık. İç piyasada yüzde 10-15 düşeriz diye düşünüyorduk, özellikle Vestel'in ve tekstilin iç pazar satışlarında yüzde 25-30'lar düştü. İhracata saldırdık, bu açığı fazlasıyla kapattık. 2019'da ihracatta zorlaştı, 2019 her şeyiyle zor geçti. Dün ekim ayı sonuçlarını aldık, EBITDA açısından çok kötü değil ama finansman maliyetleri ciddi miktarda arttı.

Şirket olarak mevcut hayatı devam ettirecek yatırımlar dışında fazla bir şey yapmadık, erteledik. Enerjide de biten projeler dışında yeni projelere başlamadık Türkiye'de. Herkes gibi ihracatı Avrupa'ya doğru yönelttik. Dünyada da karışıklık var. Bütün bunlar birleşince ihracat baştan birden bire artmıyor ama geldiğimiz noktada ihracatı artırdık. Geçen seneye göre daha uzun mesafeleri görüp ona göre yatırımlarımızı planlamaya başladık."

Sektörlere bakıldığında, Vestel'in büyümesini devam ettirdiğini bildiren Yüngül, Türkiye'de Enerji Dağıtım Bölgeleri dışında fazla bir şey yapmadıklarını ama yurt dışında yatırımlara devam ettiklerini aktardı.

 

- "Tekstil de iç pazar, yüzde 30-35'ler seviyesinde düştü"

 

Yüngül, tekstil de iç pazarın yüzde 30-35'ler seviyesinde düştüğünü anımsatarak, bunu da Avrupa ve ABD pazarlarıyla kapattıklarını anlattı.

Bunun dışında bir maden yatırımları olduğuna işaret eden Yüngül, "Revizyona girdik, fiyatlar düşmüştü şimdi yeniden fiyatlar düzene girdi. Hatta tekrar orada yatırım yapmayı planlıyoruz. Gayrimenkul tarafında sis devam ediyor, orada sis pek kalkacak gibi gözükmüyor. 2019-2020 bütçelerimizi yapıyoruz, geçen seneye göre daha iyi." ifadelerini kullandı.

-  "Suriye konusunun, Haziran'dan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum"

Hedeflerin tutturulması için Avrupa'nın önemine işaret eden Yüngül, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

"ABD'nin yaptırımları çıkaracağına inanmıyorum." diyen Yüngül, şunları söyledi:

"Hatta tam tersine ticari ilişkiler daha iyi olacak. Grup olarak ABD pazarına çok önem veriyoruz, orada daha fazla nasıl olacağımızı planladık ve ona göre yapılanıyoruz. Suriye işi çok önemli, bu konunun da hazirandan sonra daha iyi olacağını, dolayısıyla Orta Doğu'nun Türkiye büyümesi ile ilgili iyi bir potansiyel olacağını düşünüyorum. 

Dünyada para bir yerlere gidecek, 2020'de 2019'dan daha fazla ortaklık çalışmaları için firmalar gelecek, buradan da Türkiye büyümesine fayda sağlanacağını düşünüyorum. Türkiye'de 3'ün, 4'ün üzerinde bir büyüme olacak."

- "Türkiye'de kapasite artırıcı yatırımlar planlıyoruz"

Yüngül, Grup olarak Vestel'de, bisiklet ve motosikletle ilgili batarya paketleme işine ağırlık verdiklerini, Türkiye'de kapasite artırıcı yatırımlar planladıklarını söyledi.

Enerjide Türkiye'de dağıtım bölgeleri dışında şu an planladıkları bir şey olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Madencilik yatırımında özellikle nikel sulfat, kobalt sulfat yatırımına başlıyoruz. Bunun finansmanını da yaptık, aşağı yukarı bu yatırımlara yönelik 150 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Kapasiteyi artırmak için de 400 milyon dolarlık yatırımı planladık, bunları da yapacağız. 

Temkinliyiz, ama sanayide olduğunuz zaman pedal çevirmediğinizde geri kalırsınız. Kötü günleri geride bıraktık, umutluyuz. İç piyasa toparlanmaya başladı, hızlı düşer hızlı toparlanır. 2020'nin haziranından sonra toparlanma daha da hızlanır, şu an burnunu yukarı dikti."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul Havalimanı'ndan DHMİ'ye ek ödeme
İstanbul Havalimanı'ndan DHMİ'ye ek ödeme
Kadınlar 2019’da tapu rekoru kırdı
Kadınlar 2019’da tapu rekoru kırdı