Doğrusu hem işsize iş bulunamıyor, hem özel sektöre eleman bulunamıyor gerçeği karşısında bu fasit daireden çıkmak için özel sektörün paçaları sıvaması ve eğitimi üstlenmesi doğrudur. 

Kutluyorum ... 

Satır arasında söylemek isterim "Eğitimden beklenen bir önemli hususta farklı kültürel çevrelerde çalışabilecek iş gücünü meydana getirmesidir" Görüldüğü üzere her şey dönüp dolaşıp eğitime geliyor. 

Bunun içindir ki Atatürk "Milletleri hür ve bağımsız kılanda köleliği tutsak kılan da eğitimdir" demiştir.

Bendenize göre eğitim bütün toplumların bir numaralı meselesidir.

İş çevrelerini bir ikinci nedenle de bir kere daha kutluyorum. İlk üç sanayi devrimini kaçırdık. Şimdi dördüncü sanayi devrimiyle baş başayız. Bu devrimde başarılı olmak istiyorsak beşeri sermayenin hazır ve donanımlı olması gerekiyor. Üniversitelerin insiyatifi ele alarak iş dünyası ile kurumsal iş birliğine girmeleri gerek. Aksini düşünmek bile istemiyorum. Zengin bir Türkiye, refah içinde bir Türkiye, karnı, aklı, gönlü tok bir Türkiye, sırtı pek bir Türkiye özlemiyle yaşayanlar bu fırsatı değerlendirmelidirler. 

Bir kere daha söyleyebiliriz ki gerçek zenginlik ve refah nihai olarak bilim ve teknolojiden gelir. 

Bilim ve teknoloji dinamik bir kimliğe sahip olması nedeniyle eğitiminde aynı paralelde olması kaçınılmazdır. Eğitimi statik kalıpların içinde tutsak edemezsiniz. Mazi perestliğin ilmiğini eğitimin boynuna geçiremezsiniz. Devamlı hareket halinde bir dünyada geçmişin hayranlığı ile yetinemezsiniz. Eğitim bir yaşam hakkı olduğu kadar ulusların sağlıklı ve yarınlarından emin bir dünyada yaşamasını temin eden akıl, bilim ve teknoloji kaynağıdır. 

Dijital bir dünyadayız. Hurafelere paydos demenin zamanı çoktan geçti. iyi de İstanbul'un orta yerinde cinleri kovma hastanesi açılıyor. Affedersiniz, beyin bir et parçasından ibaret değil ki diyoruz amma ülkemizde gördüklerimiz neyin nesi? 

Akıl yaratıcılık özelliği olan sonsuz bir güçtür. Bu güç yani akıl bilimle donatıldığı zaman birey çağın önüne fırlıyor ve eğitim yenileşmenin, yeni buluşların, icatların ve keşiflerin kaynağı oluyor dahası devlet güçlendiği için insanlar kendilerinden emin olarak yaşama tutunuyorlar. 

Üzülerek belirtmek isterim ki demokrasiyi oturtamadık. 

Demokrasinin kurumlarını da var edemedik. Demokrasiyi herkes kendine göre yorumladı. Bazıları "ayak takımının despotizmi " diye tartışmaya açtı. Sonuçta at izi, it izine karıştı. Gücü elinde bulunduranlar da benim dediğim dediktir. Doğru olan da benim söylediğimdir. Demokrasi de işte budur diyerek keyfiliği egemen kıldılar. Rejimlerin en az hatalısı olan demokrasi bizde bir kabuktan ibaret kaldı .. 

Bu gün tartışma kültürü ile özeleştiri kültürünü veren bir eğitimden yoksunuz. Ben nerede yanlış yaptım diyebilmek o benden daha iyi diye düşünebilmek ve bu terbiyeyi verebilmek nitelikli insanı yetiştirmekle mümkün olur. 

(Bitti)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.