Türkiyenin İlk Bilim Diplomatları İçin Start Verildi

Türkiyenin İlk Bilim Diplomatları İçin Start Verildi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Almanya, ABD, Güney Kore, Japonya ve Çin'e daimi bilim ve teknoloji müşaviri ile ataşesi atayacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Almanya, ABD, Güney Kore, Japonya ve Çin"e daimi bilim ve teknoloji müşaviri ile ataşesi atayacak.

 

Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, bilim ve teknoloji transferinde önemli bir adım olarak görülen "bilim diplomatları" için gereken adımlar atıldı. 

 

Bakanlık, görevli bulunduğu ülkedeki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri anında Ankara"ya bildirecek, bilimsel ve teknolojik akademilerde, sanayide ve devlet kurumlarında Türkiye"yi temsil edecek müşavir ve ataşeleri belirlemek için başvuruları aldı. Gerekli yeterliliği sağlayanlar arasında yapılacak sınavda başarılı olarak, görevlerine başlayacak diplomatik unvanlı müşavir ve ataşeler, büyükelçilikler bünyesinde "bilim diplomasisi" faaliyetlerini yürütecek.

 

Türkiye"nin "bilim diplomatları", ilk aşamada Almanya"da Berlin"e, ABD"de Washington ve Los Angeles"a, Güney Kore"de Seul"e, Japonya"da Tokyo"ya ve Çin"de Pekin"e atanacak. 

 

 İlk atama Berlin"e 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığının internet sayfasındaki (personel.sanayi.gov.tr) sınav duyurusuna göre, adaylarda en az lisans mezunu olmak, yabancı dil bilmek ve yapılacak mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmak şartları aranacak.

 

Bakanlık bünyesinde en az 3 yıl süreyle çalışmak ya da doktora unvanına sahip olma şartlarının da isteneceği atamalar sonrasında adaylar, diplomasi eğitimine de tabi tutulacak. İlk bilim ve teknoloji müşaviri ise Berlin"e atanacak. 

 

Başvurular, bugün saat 23.59"a kadar Personel Dairesi Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan "Bilim ve Teknoloji Müşavirliği Başvuru Formu" doldurulmak suretiyle elektronik ortamda yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.