Türkiye rüzgarda kanatlandı

Türkiye rüzgarda kanatlandı
Türkiye, rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 5 yılda 8 kat arttırarak yıllık kapasitesini yaklaşık 3 bin megavata çıkardı.

Türkiye, rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 5 yılda 8 kat arttırdı. 2008"de 367 megavatlık kurulu güce sahip olan Türkiye, geçen yıl bu kapasitesini yaklaşık 3 bin megavata çıkardı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin (TUREB) verilerine göre, yeni enerji yatırımlarında rüzgara dayalı üretim tesislerini teşvik eden Türkiye, bu çabalardan sonuç almaya başladı. Rüzgar enerjisinde 2008"de 367 megavatlık kurulu güce sahip olan Türkiye, bu kapasitesini yaklaşık 3 bin megavata çıkardı. Rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 5 yılda 8 kat artıran Türkiye, bu yıl 800-1000 megavatlık ilave ile bu gücünü 4 bin megavata çıkarmayı hedefliyor.

2009"dan bugüne 75 rüzgar santrali devreye alınırken, 35 rüzgar santralinin yapımı ise sürüyor.

Türkiye, elektrikte yaklaşık 61 bin megavat olan kurulu gücünü 2023’e kadar 100 bin megavata çıkarmayı hedefliyor. Enerji talebinin yüzde 30’unu yenilenebilir enerji kaynaklardan karşılamayı amaçlayan Türkiye, bu elektrik üretiminin 5"te 1"ini rüzgardan elde etmeyi planlıyor. 

- Bölgelerde Ege, şehirlerde Balıkesir birinci 

En fazla rüzgar santrali Ege Bölgesi"nde bulunuyor. Türkiye"nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün yüzde 40’ını (1210 megavat) Ege Bölgesi"ndeki elektrik üretim tesisleri oluşturuyor. Ege Bölgesi"ni yüzde 35’lik oranla (1054 megavat) Marmara Bölgesi takip ediyor. Akdeniz Bölgesi ise yüzde 14’lük (435 megavat) kurulu güçle üçüncü sırada yer alıyor.

Rüzgar enerjisindeki kurulu gücün illere göre dağılımında ise ilk sırayı Balıkesir alıyor. Kurulu güçte yüzde 24"lük bir paya sahip olan Balıkesir"de 712 megavatlık rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. İzmir"deki rüzgar santrallerinin kurulu gücü 576 megavata (yüzde 20) karşılık geliyor. Manisa ise 366 megavatlık (yüzde 12) kurulu güçle bu alanda üçüncü sırada bulunuyor.

İnşa halindeki santrallerin bölgelere göre dağılımlarına bakıldığında da Marmara Bölgesi"nin yüzde 42"lik oranla ilk sırada olduğu görülüyor. Marmara"yı yüzde 38"le Ege, yüzde 15"le Akdeniz izliyor.

Rüzgar enerjisi alanında 2014"te inşaat izinlerinin alınması halinde 1,2 milyar avroluk yatırım öngörülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.