Mobil Veri Kullanımı 2018'de Patlıyor!

Mobil Veri Kullanımı 2018'de Patlıyor!
Akıllı telefon ve tablet kullanımı inanılmaz yükselişini sürdürmeye devam ettikçe uygun altyapı ve data kullanımı katlanarak artmaya devam ediyor.

Sektör lideri firma ve kuruluşların raporlarına göre, daha geçtiğimiz yıl sadece 356 Megabyte veri kullanan ortalama bir mobil cihaz kullanıcısı, 2018 itibari ile her ay 3 Gigabayt veri kullanıyor olacak. Dünyada artan mobil kullanıcı sayısı ve kullanıcıların daha fazla mobil cihazları üzerinden bağlı kalma arzusu kullanılan mobil veri kullanımını tetikliyor. Mobil market strateji uzmanlığı ve araştırma şirketi iGR verilerine gore, 2013 yılında ayda ortalama 1,4 milyon Terabyte veri mobil şebekeler üzerinden taşındı ve 2018 de bu miktarın ayda 13,5 milyon Terabayt’I geçmesi bekleniyor.

 

Yakın zamanda informa ve Mobidia tarafından yürütülen bir çalışmaya göre LTE kullanımında oldukça önde olan ABD’de LTE hücresel veri kullanan akıllı telefon kullanıcılarının oranı 3G etkin akıllı telefon kullanıcı sayısının %36 üzerinde. Dünyanın en büyük LTE marketi olan Japonya ve Güney Kore’de bu oran çok daha açık ve %67’ye %132 şeklinde.

 

2012’de dünya çapında yaklaşık 1 milyar HSPA ve 60 milyon LTE kullanıcısı vardı. Aynı kaynağa göre 2018 yılında LTE abone sayısı yaklaşık 1.35 milyara ulaşıyor olacak. Bu durum yakın gelecekte mobil şebeke yöneticilerine zorlu görevler düşeceğini gösteriyor.

 

Vizyon ARGE Satış ve Çözüm Yöneticisi, Armağan Baş konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

 

“Yeni nesil ağ teknolojilerinin sürekli yenilenerek hayatımızın bir parçası olduğunu görmek artık alışılageldik bir durum. Daha yüksek veri erişim ihtiyacı beraberinde daha yüksek erişim kapasitelerini getiriyor. 3G ve 4G LTE-Advanced ile yüksek trafik analizi, optimizasyonu ve güvenliği yanında trafik analizi sonunda elde edilebilecek bilgilerin servis kalitesi alanında Mobil Operatör ve Internet Servis Sağlayıcılara getireceği katma değer bir kez daha anlaşıldı. Inseptra™ ağ güvenliği ve optimizasyon ürünlerini telekom dünyasının güncel sorunlarına cevap vermek ve hızla büyüyen veri ihtiyacı karşısında müşterilerimizin bir numaralı yardımcıları olarak konumlandırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.