Atık Pil Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Atık Pil Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu
Çevreye duyarlı Sultanbeylili öğrenciler atık pilleri toplayarak daha yaşanabilir bir Dünya’ya katkı sunuyor. Sultanbeyli Belediyesi de öğrencilerin bu duyarlılıklarını ödüllendiriyor.

Sultanbeyli Belediyesi’nin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile ortaklaşa düzenlediği atık pil toplama yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. İstanbul genelinde 3 bin 100 kilogram pil toplayan Sultanbeyli, üçüncü oldu.

Sultanbeyli’de Birincilik Ertuğrul Gazi İlkokulu’nun 2013-2014 eğitim-öğretim yılında atık pil toplama yarışmasında 556 kilogram atık pil toplayan Ertuğrul Gazi İlkokulu, Sultanbeyli birincisi oldu. Topladığı 339 kilogram atık pil ile Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu ikinci olurken, Sultanbeyli Anadolu Lisesi  ise topladığı 312 kilogram atık pille üçüncü oldu.

 

“Çevreye Karşı Sorumluluğumuz Var”

Atık pil yarışması ödül töreninde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, “Birkaç yıldır atık pil kampanyası düzenliyoruz ve okullarımız bu kampanyaya büyük destek veriyor. Bizde kampanyanın ardından düzenlediğimiz programlarla dereceye giren okullarımızı ödüllendiriyoruz.

 

Böylece hem öğrencilerimizin çevre bilincini artırıyoruz, hem de emekleri karşılıksız kalmıyor” dedi. Özellikle atık pillerin doğaya büyük zarar verdiğini kaydeden Söğütçü, “Atık pillerin doğaya ve insan hayatına verdiği zararlar çok büyü. Kimyasal maddelerden üretilen atık pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğaya bırakılması, çevre açısından büyük tehlikeler yaratıyor. Bu zararları sadece atık pil olarak değerlendirmemek gerekiyor.

 

Artık dünyamız çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Ve bu sorunlar her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı. Yaşadığımız çevrenin el birliğiyle korunması gerektiğini kaydeden Söğütçü, yöneticiler olarak bu konuda çeşitli adımlar attıklarını dile getirdi ve “Bizden sonraki nesillere iyi bir çevre bırakmak zorundayız. Sizlere karşı, gelecek nesillere karşı sorumluluk taşıyoruz” şeklinde konuştu. Programa katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da, “Dereceye giren okullarımızı tebrik ediyorum. Buradaki amaç öncelikle çevre bilincini oluşturmak ve hiçbir şeyin boşa gitmeyeceğini göstermek. Gençlerimiz çevre bilincini edinmeye başladı. Geri dönüşüm bilinci öğretmenlerimiz vasıtasıyla gençlerimize aşılandı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar ve TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar dereceye okulların yöneticilerine, öğretmenlerine ve öğrencilerine ödüllerini verdi. Ödül töreni daha sonra öğrencilerin şiir okumaları ve tiyatro gösterileriyle son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.