Asya kökenli bir halk olan Samiler, Ural-Altay dillerine mensup olup, yüzyıllardır bulundukları coğrafyada göçebe hayatı yaşamaktalar. Bundan 4.000 (bazılarına göre 10.000 yıl) önce İskandinavya’ya ve Rusya’nın Kola yarımadasına Asya’dan gelip yerleşmişlerdir. 17.yüzyıldan itibaren, İsveç-Norveç Samileri, Hıristiyan yaparak asimile etmeye çalışmıştır. İskandinavlar, bir çok bakımdan Samileri kültürel ve sosyal asimile politikalarında başarılı olmuşlardır. Asimilasyondan dolayı, tamamen yok olmamak için, 1956 yılından itibaren Finlandiya, İsveç ve Norveç’te yaşayan Samiler, kendi aralarında bir konsey oluşturdular ve zayıf da olsa kendi aralarında; kültürel, sosyal ve siyasi ilişkileri geliştirdiler. Günümüzde kısmen de olsa asimilasyondan kurtulmuş, Norveç’ten Rusya’nın Kola yarımadasına kadar olan geniş coğrafyada yaşayan Samilerin bugünkü demografisine baktığımızda, Norveç’te 25.000, İsveç’te 17.000, Finlandiya’da 4.000, Rusya’da ise 2.000 Sami olduğu belirtilmektedir.

Samilerle ilgili kültürel ve ekonomik soykırım amaçlı asimilasyon olayına tarihsel olarak bakıldığında, 1600’lı yıllarda, Danimarka-Norveç Krallığının, Sami bölgelerini tamamen Norveçlileştirmek için, rafine bir asimile politikası üretmeye başladığını görüyoruz. Bu politika gereği Krallık, stratejik olarak bir yandan, Samileri Kilise kanalıyla Hıristiyanlaştırırken, bir yandan da açtıkları okullarda, Sami çocuklarına, Norveççe ve Danimarkaca lisan üzerinden dersler vererek, Samilerin dilinin okul ve günlük yaşamdan silinmesini, Sami olan herkesin bundan böyle, sadece Norveççe veya Danimarkaca düşünmesini, herkesin Norveç-Danimarka gelenekleriyle yetişmesini amaçlıyarak Samiler üzerinde bir ethnocide (etnik soykırım) ve cultircide (kültürel soykırım) gerçekleşdirildi.

1700’lı yıllarda, Sami bölgelerinde nüfuz edinmek ve Samiler asimile etmek için Norveç Krallığı, Samilerin yerleşik olduğu Tröndelag Nordland, Troms ve Finmark bölgelerine kiliseler yaptırarak ve buralara Norveç asılları yerleştirerek bir tür işgal ve asimilasyon politikası başlattı. Bu stratejideki temel amaç ise, denize yakın yaşayan kıyı Samilerini Hıristiyanlaştırmak, Samiler eski Şamanist gelenek ve göreneklerinden ‘arındırmak’ ve Misjonen (Devlet Kilisesinin kolu) vasıtasıyla Samiler üzerinde Krallığın tam bir kontrolünü kırmaktı. Kilise Samileri Hristiyanlaştırırken dini inancını, Şamanist gelenek ve göreneklerini korumaya çalışan her bir Samiyi ağır bir biçimde cezalandırıyordu. Talimatlara uymayan bir kısım Samiyi ise, ölüme mahkum ediyor ve yakarak  idam ediyordu. Asimilasyon politikasının bir ceza versiyonu olarak Norveç’in Finmark bölgesinde, aynen İspanya’da olduğu gibi engizisyon kanunları uygulanmaya başlandı. Bu engizisyon uygulamalarında, 1500 yılından 1600’lı yıllara kadar, çeşitli suçlamalarla karşılayan, 40.000 kişi ölüme mahkum edildi.

(Devamı var)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.