Aşkın İzinde: Birol İnan’dan Kalbim Pera…

Aşkın İzinde: Birol İnan’dan Kalbim Pera…

Birol İnan Hep Sevgili Kalalım’ın ardından bu kez Kalbim Pera ile okurlarıyla buluşuyor...

Aşkın İzinde: Birol İnan’dan Kalbim Pera…

Birol İnan Hep Sevgili Kalalım’ın ardından bu kez Kalbim Pera ile okurlarıyla buluşuyor...

Aşkın İzinde: Birol İnan’dan Kalbim Pera…
12 Temmuz 2019 - 16:44

AŞK İNSANI YAŞATIR DA ÖLDÜRÜR DE!
 
Hep Sevgili Kalalım adlı ilk romanıyla beğeni toplayan Birol İnan, yeni kitabıyla okurla buluştu: Kalbim Pera... Deniz ve özgürlüğün ana tema olduğu romanda, Sinan karakterinin aşklar, acılar ve sevinçler arasında bölünmüş hayatında bir kritik karar alması işleniyor. Sinan’ın başarılı iş yaşamından, güzel kızından, Urla bağlarından oluşan mükemmel dünyasında, kendi varlığını sorgulatan, ruhunu bir cerrah gibi  kesip biçmeyi göze alacağı zor bir karar! Ege’den yola çıkıp Kuzey Afrika’ya kadar uzanan bir teknede, yanında Kaptanı Mustafa ve onun köpeği Şans ile yaptıkları bu uzun yolculukta, Sinan hem yaşamını gözden geçirecek, hem de sevgilisi Alya ile aşkın şifasının peşine düşecektir.
Bir İzmir Romanı
“Aşk bütün karakterlerim için en umutsuz anda tutunulacak bir çare, insan olarak dönüştürücü bir ilaç romanlarımda,” diyen İnan ekliyor; “Aklım Pera, bir İzmir romanı. Romanın ana karakteri Sinan, Atatürk Lisesindeki öğretmeninin sorusunu, “Kış formalite icabı konmuş, giyinmeyi gerektiren saçma sapan bir mevsimdir. Yaz iyidir. Çıplaklık güzeldir, sizi hiç yanıltmaz,” diye yanıtlar. Birbirine zıt pek çok karakter iç içe ve gerçek hayat gibi doğal romanımda. Sinan, Kaptan Mustafa’ya, Ege’den bahsederken, “Cenneti aramaya gerek yoktu ki, zaten cennette yaşıyorduk,” diye tarif ediyor yaşadığı her dalı yemiş dolu Ege’yi.”
“Ben koymadım, Tanrı koydu bunu aklıma Alya. Merak etme, sadece altı buçuk ay sürecek. Zaten zaman denilen olgu gerçekten var mı, yok mu kim bilir? Zaman denizde belki kayar, bilinmez. Zihinde bir fikirse pekâlâ kayabilir. Peki, Hindistan’a varacak mıyım? Göreceğiz. Eğer zaman ortama göre değişiyorsa, senin ve benim bu sürede yaptıklarımızı yaşadıklarımızı konuşur, yaşadığımız zamanı kıyaslarız.”
Arka kapak yazısı:
Sinan denize ve doğaya âşıktı. Haftanın üç dört günü balığa çıkardı, usta balıkçılardan tüm teknikleri öğrenmişti. Mercanları, çipuraları çekerken oltasını ahşap küpeşteye yaslar, denizin sesini dinler, balıkların güneşte oynaşan renklerini incelerdi. Kırmızının tonlarının oynaştığı Menteş ve Karaburun yarımadasını seyretmek onu hayata bağlıyor, yaşam sevgisiyle dolduruyordu. Ancak hiç ummadığı bir anda karşısına çıkan bir sorun onu mavi özgürlüğüne daha da çok yaklaştıracaktı!
BİROL İNAN
27 Nisan 1960 Konya doğumludur. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Başarılı bir işadamı olan yazarın, yayımlanmamış çok sayıda deneme ve şiirleri bulunmaktadır. Biri kız, diğeri erkek iki çocuk babasıdır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rasulayn ve Tel Abyad'da mayın temizleme çalışmaları sürüyor
Rasulayn ve Tel Abyad'da mayın temizleme çalışmaları sürüyor
YPG/PKK'lılar, terör örgütü DEAŞ mensuplarını serbest bıraktı
YPG/PKK'lılar, terör örgütü DEAŞ mensuplarını serbest...