Sevgili dostlar, yaşadığımız süre içerisinde belli bir çizgiyi tutturarak hedefe ulaşmak ve elde edilenle mutlu olmak, eğitimli olsun ya da olmasın her insan için önceliktir. “ Gaye – Amaç “  olarak adlandırdığımız bu olgu bütün bir hayatımızı kapsamakta ve bizi yönlendirmekte… Farkında olalım yada olmayalım attığımız her adımda hatta aldığımız her nefeste kesintisiz yer alan bu olguyu gerçekleştirmek çabasındayız. Böylesi bir çaba insan hayatını öylesine güçlü bir şekilde sarmalamıştır ki, amacımıza ulaşsak elde etsek dahi biri bitince arkasından bir yeni gaye - amaç kendine hemen yer bulur.

Amaca ulaşmak az ya da çok belli bir çabayı gerektirmekte… Ama her gösterdiğimiz çabayla her istediğimiz amaca ulaşacağımızın garantisi var mı ?.. Yok… Ama umudu var mı ? Elbette… Umut olmazsa zaten, tükendiği yerde hayat son bulmuş demektir. İnsanı umut yaşatır düsturu da zaten bunu ortaya koyar…

Bu kriterlerin insan hayatında güçlü bir şekilde ortaya konması ise bir takım şartların sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu şartların yerine getirilebilmesi de en başta eğitimle sıkı sıkıya bağlı ve doğru orantılıdır. Eğitimle kazanılan beceri aklın doğru ve etkin olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Doğru düşünmek, doğru kararlar almak ve doğru sonuca ulaşmak ancak ve ancak insanın aklını kullanması neticesinde oluşur.

Buradan ülkemizdeki güncel en dramatik bir sorunu yani kadınların öldürülmelerini gündeme alacak olursak, doğrudan hedef olan kadınlarımızın içinde bulundukları durumu  öncelikle kendilerinin irdelemeleri gerekmekte…

Aynı zamanda nüfusa oranla çok sayıda eğitimsiz erkeğin de olduğu ülkemizde kadınların erkeklerle olan iletişimlerinin her an başarılı olması daha da zor, fakat imkansız  değil.

Kadınların akıllarını kullanmak becerileri ırksal - genetik yapıları nedeniyle kendilerine bahşedilmiş bir özellik… Ancak elbette ki yeterli eğitimi almış olmaları bunun önceliği  olarak gözükmekte. Bu durumu istatiksel bir veriyle ortaya koyalım; Ülkemizde öldürülen kadınların eğitim durumları incelendiğinde toplam rakamın  % 46.1 ilkokul mezunu, % 17.9 ilköğretim/ortaokul mezunu, % 13.4 lise mezunu, % 5.8 üniversite mezunu, % 0.4 yüksek lisans – doktora mezunu. ( POLİS AKADEMİSİ YAYINLARI – Dünyada ve Türkiye’de Kadın Cinayetleri – Doç. Dr. Coşkun TAŞTAN – Arş. Gör. Aslıhan KÜÇÜKER YILDIZ ) Görüldüğü üzere en küçük oran üniversite mezunlarını, en büyük oran ise ilkokul mezunlarını kapsamaktadır.

Dolayısıyla aklın eğitimle kazandığı işlerlik, yaşanan kabusun minimum düzeye indirgenmesinde en etkin faktör olmaktadır.

Değerli okurlar akıl şüphesiz herkeste var ancak, yeterli eğitim olmadığı takdirde tek başına akıl kurnazlık dürtüsüne dönüşmekte ve bu da bir süre sonra kendini ortaya koyduğunda daha da tehlikeli sonuçlar doğurmakta, kendilerine kurnazlık uygulandığını düşünenlerin kinleri intikam duygusuna dönüşmektedir.

Eğitim yolunda ilerleyerek aklını kullanan kadınlarımızın sayısı arttıkça, kanunlardan, polisten önce kendine güvenen kadınlarımızın sayısı da artacaktır.

Kötülük yapmayanların, kötülük görmeyenlerle sayılarının eşitlendiği bir dünyada yaşamak hayal değil…

Umuyor ve arzuluyoruz.

Esen kalın.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.