Sevgili dostlar, Kadınların akıllarını eğitimle destekleyerek kullanmalarının mükemmel sonuçlar vereceğinden bahsediyoruz da  ( YENİGÜN – Günden Güne – Cevdet TÜTÜNCÜ – AKILLI KADINLAR ) onlara zarar vermenin, katletmenin ne denli kolay olacağını düşünerek öldüren, kadın cinayeti işleyen, toplumun içinde yaşadığı halde toplum dışı yaşamayı benimsemiş olan erkelerin içinde bulundukları felaket ölçüdeki eğitimsizlik ve kültürsüzlükten de bahsedelim… Hem öylesine bahsedelim ki içinde bulundukları utanç verici durumun ne ölçüde olduğunu, sırtında asalak oldukları ve sayesinde yaşadıkları  eğitimli insanlara bakmaya yüzlerinin olmadığını anlasınlar… Anlasınlar da kendilerini bir nebze de olsa öğrenmeye yönelterek, eğiterek boş yaşadıkları takdirde lüzumsuz olduklarını anlasınlar…

Bir nebze de olsa !..

Her şeyin yolunun bilmekten ve öğrenmekten geçtiğini anlamak için kahin olmaya gerek yok. Hiç biliyor muyum ki bilmenin, öğrenmenin, eğitilmenin insanlar arası ilişkilerden tutun da günlük hayatta, her an farkında olmasak bile kendilerinden alabildiğine faydalandığımız eğitimli, bilgili, görgülü insanlar olmasa posttan başka giyeceği olmayan ilk insandan farkımız olmayacaktı ?!..

Değerli okurlar, Ülkemizde bilgi ve kültür yönünden donanımlı insan sayısı ne yazık ki çok düşük. Ülkemizde 15 yaş üzeri yüksekokul veya fakülte mezunu oranı % 15.27 (TÜİK). Aynı konuda başka ülkelere göz arttığımızda örneğin İngiltere’de  % 39.4. Görüldüğü üzere bizim iki katımızdan fazla eğitim ve okumak  oranına sahip. Yine eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden birisi olan İsveç son yıllarda üç cezaevinin kapısına kilit vurmasıyla gündeme gelmektedir.

Elbette büyük bir gayretle Ülkemizdeki eğitimsizlik konusuna dikkatleri çekmek çabasındayız. Çünkü bu konuda bırakın ileri gitmeyi, olduğumuz yerde bile kalamadığımız gibi nüfus artışıyla oran olarak geriye gitmiş durumdayız. 

Çünkü bizler ne kadar yazarsak yazalım magandanın yazılanları okumakla ilgisi yok!... Hem de hiç yok… Öylesine ki bir yazarın adını, üç gazetenin adını, hatta herhangi bir ders kitabının adını bile bilmekten yoksun...

Ve de böyle devam etmesi halinde kadın cinayetleriyle birlikte her türlü kanunsuzluk ve magandalık normalmiş gibi algılanarak Dünya’nın en çok suç işlenen ülkesi Honduras ile yarışa girmemiz kaçınılmaz olacaktır. Buna boş veremeyiz… İçinde bulunduğumuz eğitimsizlik, bilgisizlik ve görgüsüzlüğün vahim boyutlarda olduğunun farkına varmak zorundayız.

Bilgi ve kültüre boş vermek gibi bir lüksümüz ve  bunun sonucu olarak insanların arasında zarar vererek, huzursuz ederek, toplumda her şeyi alt üst ederek bulunmaya hakkımız yok.

Eğitimden uzak kalarak öğrenmemekte inat edenler, Türkiye’nin hak ettiği medeni gelişmişlik seviyesinin önünde büyük engel oluşturmakta.

İçinde yaşayabilmek için boş bir ev neye yarar ?.. En azından birkaç çiçekle süslememişsek boş bir bahçe neye yarıyorsa o ev de işte ona yarar. Ürün elde edebilmek için elimizde bulunan bir tarlayı ekip biçmiyorsak ve bu haliyle neye yarıyorsa işte boş bir ev de o işe yarar. Yeterli bilgi kültür donanımına sahip olmayan yalnızca fiziki görünüme sahip bir beden de boş bir ev, boş bir bahçe, boş bir tarladan başka bir şey değildir. Ondan ürün beklemek, verim beklemek de boş bir hayalden öteye gidemez. 

Elbette ki kendine, ailesine, topluma faydalı birey olmak adam olmakla doğrudan ilgili ancak, adam olmak ise ne yazık ki  yalnızca fiziki bir bedene sahip olmakla ilgili değil !..

Esen kalın.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.