İVANA SERT’İN PAÇALI DONU OLAY OLDU!

İVANA SERT'İN PAÇALI DONU OLAY OLDU!

Ivana Sert, Orhan Uslu ve  İlker Kurt’un başrollerini paylaştığı yeni sinema filmi “Antep Fıstığı” çekimleri Gaziantep’te başladı. Ünlü İkoncan Gaziantep'e hayran kaldı. İvana Sert, paçalı don altına çizmelerini giyerek yeni bir moda oluşturduğunu söyledi.

14 Aralık 2017 - 15:45

Zeugma Yapım tarafından yapımı gerçekleşecek olan aile komedisi türündeki filmin senaryosu Orhan Uslu’ya ait yönetmen koltuğunda ise Komedi filmlerinin başarılı ismi Oğuz Yalçın oturuyor. 

 Bu film ile İvana Sert Gaziantep Kültürünü Tanıtacak 

İvana Sert beyazperde de bu kez bambaşka bir karakter ile karşımızda olacak. Almanya’da doğup büyümüş ve dedesinden kalan mirası almak için Gaziantep’e gelen Simge karakteri ile kamera karşısına geçen İvana Sert’in şehirde başına gelen komik olayların anlatıldığı, kültür çatışmalarından kaynaklanan sorunların mizahi bir dille aktarıldığı film ile Gaziantep’in kültürel açıdan hem Türkiye’ye hem dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Bunun için kolları sıvadığını söyleyen genç yapımcı Meral Ay “Şimdiye kadar Gaziantep hep dışarıdan gelen yapımlara ev sahipliği yaptı. Kendi kendimizi ifade ettiğimiz ilk film olacağız. Çok umutluyuz” dedi. 

DİZDONU İLE POZ VERDİ

Antepfıstığı filmi için yöresel kıyafetlerde giyen İvana Sert, basın mensuplarının karşısına bu kez yaşlı teyzelerin etek içinde giydiği ve dizdonu denilen bir kıyafet ile çıktı. Dizdonu altına çizmelerini giyerek yeni bir moda oluşturdum diyen İvana Sert, sıcak hareketleri, sempatik lehçesi ile de Gaziantep halkının gönlünde kısa sürede taht kurdu.

HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN KABUL ETTİM

Filmin oyuncularından İlker Kurt, " Çok güzel, çok sıcak bir romantik komedi filmi geliyor. Hem Gaziantep hem Türkiye hem de dünya hazır olsun" dedi.

Gaziantep’in kültürel ve şehir zenginliklerinin görsel olarak büyük bir lezzet kattığı filmin çekimleri yaklaşık 3 hafta sürecek.

BU FİLMDEN SONRA GAZİANTEP DAHA DA DİKKAT ÇEKECEKTİR

Filmin senaryosunu yazan Orhan Uslu senaryoya sahip çıkan ve bu filmin yapımcılığını üstlenen Meral Ay’a teşekkür ederek film hakkında şu bilgilere yer verdi; “Filmimizde komedi var. Neden var çünkü insanlar gülmeyi çok seviyorlar. Özellikle Türk toplumu gülmeyi çok seviyor. Gülmeye ihtiyacımız var diye senaryoyu komedi ağırlıklı yazdım. Bunun içerisini de kültürü aşıladık ve ortaya güzel bir şey çıktı. Ulusalda hiçbir kimsenin alışık olmadığı bir komedi filmi ortaya çıkacağını tahmin ediyorum. Belki bundan sonra artık İstanbul’un değişik bir sektöre yöneleceğini düşünüyorum çünkü Gaziantep dikkat çekecektir bu filmden sonra insanlar artık bu şehri tanımaya başlıyacaktır. Bu şehrin kültürüne beyaz perdeye veya televizyona taşımaya çalışacaklardır bu bizim için ve Gaziantep için bir ilk oldu inşallahta son olmaz devamı gelir diyorum geldiğiniz ve bize destek verdiğiniz içinde hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi ben uzun zaman da beri bu proje çalışıyordum zaten yaklaşık 4 yıldan beri dedim ki bu şehrin sinemeya ihtiyacı var. Biz tiyatro yapıyoruz. Tiyatro ekibiyiz. Turnellere gidiyoruz ama hani şehirde de biraz önce bahsetti hocam diziler fillimler çekildi ama Gaziantep'i set olarak kullandılar, bizim kültürümüz yanlış tanıttılar ve bizi ulusala yanlış lans ettiler. Ulusalda Gaziantep ile ilgili  dizi izlerken içim sızlıyordu. O şiveyi görünce bize ait olmayan kültürleri gösterilince hangimizin içi sızlamıyordu ki. Bir gün bana dizi teklifi ile geldiler. Beni dizide oynatmak istediklerini söylediler. Senaryoya baktığımda o zaman dizi vizyona girmemişti. Senaryoda aşiretlik öne çıkmıştı. Bu filmde aşiret kız kaçırıyor gibi değişik bize ait olmayan bir kültürü anlatıyordu. Kabul etmedim. Bu şehirde film çekeceksen şehirin kültürünü iyi tanımalıydılar oysa. Maalesef bizi anlatmayan o dizi nitekim Gaziantep’te 3 sezon çekildi yayınlandı çatır çatır şehirden reklam aldılar, para kazandılar çekti gittiler. Olan bizim yozlaşan kültürümüze oldu. Bizde dedik ki bu şehrin bir sinema filmine ihtiyacı var. Hatta ben ilk televizyon dizisi olarak düşündüm 50 bölümde diziyi yaptım ancak kısmette ilk sinema filmi varmış. Biz yıllarca arkadaşlarımızla birlikte kültürümüze yapmış olduğumuz hizmeti biraz ulusala taşımamız gerektiğini düşünüyordum. Biz bu kültürü biliyoruz ama ulusal yanlış biliyor. Dışarıya çıktığımız zaman Gaziantep’in imajı yanlış biliniyor. Yani sürekli yemek, baklava, fıstıkla tanınmamalıyız. Bu şehrin Ivana Sert'in bahsettiği gibi tarihini, komşuluk ilişkilerini, esnaf ahlakını, gelenek göreneklerini, yansıtmamız lazım. Gaziantep denildiği zaman akla ilk gelen patlıcan kebabı veya baklava olmasın. Kültür olsun, tarih olsun. Dünyanın şu anda yaşanılan en eski kenti imajı olsun. O yüzden buna ihtiyaç olduğunu düşündük ve bir yola çıktık" dedi.

Filmde rol alan diğer oyuncular arasında

Ali Sezer Çevik

Şeyma Kozlu

Selma Üstüner Tagal

Selma Güngör

Sefa Zengin gibi isimler de yer alıyor. 

YENİGÜN / İSTANBUL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uludağ'da yeni sezon açıldı
Uludağ'da yeni sezon açıldı
Son bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi
Son bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi